Kaip išsirinkti stovyklą?

Kaip išsirinkti stovyklą vaikui? Kokia vasaros stovykla geriausia? Kas svarbu vasaros stovykloje? Kokia stovykla geriausia pradinukams? Kaip pasirinkti stovyklą? Kokia stovykla geriausia? Kaip pasiruošti stovyklai? Šie ir kiti klausimai aplanko ir tėvų, ir vaikų mintis. Artėjant vasarai ir planuojant atostogas neretai svarstoma apie vaikų vasaros stovyklas. Tačiau, kaip ją išsirinkti, kaip įvertinti, ar stovykla bus tinkama vaikui? Skubame Jums į pagalbą.

Kas yra stovykla?

Jei tėvai abejoja, ar verta leisti vaikus į vasaros stovyklą, reikėtų priminti, kad tai tikrai nėra tiesiog ta vieta, kurioje Jūs galėsite palikti savo vaiką suaugusiųjų priežiūrai. Stovykla teikia papildomo, neformalaus ugdymo paslaugas. Vaikų stovyklų tikslas - ne tik saugiai prižiūrėti vaikus, bet ir ugdyti jų savarankiškumą, stiprinti bendravimo ir kitus socialinius įgūdžius, lavinti saviraišką, supažindinti arba priminti mokykloje ar darželiuose girdėtus dalykus kitaip – per patyrimus, atradimus, eksperimentus, nuotykius. Daugelis mūsų žinome, kad pabuvę stovyklose grįžtame tiek kupini įspūdžių, tiek naujų ar sustiprintų gebėjimų ir kompetencijų.

Kokių stovyklų būna?

Atrodo, kad pastaruosius keletą metų stovyklos susilaukia vis daugiau dėmesio, atsiranda vis daugiau norinčiųjų į jas važiuoti. Stovyklų pasiūla taip pat plečiasi – jų daugėja ne tik skaičiumi, bet ir veiklų, pobūdžio įvairove. Paradoksalu, bet kuo daugiau skirtingų galimybių rinktis – tuo sunkiau būna apsispręsti.

Stovyklas galime suskirstyti į 4 pagrindinius tipus:

  • Stacionarios – įrengtos specialiose vietose (dažniausiai kurortinėse) su visa infrastruktūra vaikų laisvalaikiui, taip pat dažniausiai su vietoje gaminamu maistu bei nakvyne. Tai puiki proga vaikams ugdytis savarankiškumą, bet būtina turėti omenyje ir tai, kad ne visi vaikai komfortiškai leidžia laiką nepažįstamoje aplinkoje, ne visuomet geba prisitaikyti prie „ne savo lovos“ ir dažnai susidūria su „liūdesiuku“.

  • Mobilios (turistinės) – tam tikram laikotarpiui organizuojama išvažiuojamoji vaikų veikla (stovyklavietėse, palapinėse ir pan.) rekreacinėse / poilsinėse vietose. Priklausomai nuo sąlygų jos gali būti labiau asketiškos (karinės, išgyvenimo, skautų, rytų kovos menų) arba komfortabilesnės gyvenimo sąlygų prasme.

  • Dieninės stovyklos – laikinas vaikų poilsis, laisvalaikis, veikla ir maitinimas organizuojamas tam tinkamose patalpose. Dieninės stovyklos, kaip taisyklė, yra be nakvynės, tad tėvai vaikus ryte nuveža, o vakare pasiima. Didžiausias dienos stovyklų pranašumas, kad visą dieną vaikai leidžia su bendraminčiais, o vakare vėl susitinka su tėvais. Na o pagrindinis iššūkis tėveliams – atvežti ir parvežti vaikus.

  • Stovyklos užsienyje – dažniausiai jos skirtos užsienio kalbų mokymuisi ir yra organizuojamos užsienio šalyse. Tai puiki proga nepažįstamoje aplinkoje įgyti naujų įgūdžių ir sparčiai mokytis.

Svarbu ne tik trukmė ir apgyvendinimo tipas, bet ir veiklų pobūdis. Stovyklas galima rinktis pagal tai, ar jos orientuotos į edukaciją, kūrybą, sportą, poilsį, užsienio kalbų mokymąsi, išgyvenimą gamtoje ir panašiai. Svarstant tiek apie stovyklos tipą, tiek apie jos temą, rekomenduojama nepamiršti, kad jų metu vaikams būtinas tiek poilsis, tiek ir edukacinė veikla. O svarbiausia, stovyklos turi atitikti vaikų interesus ir pomėgius, turi būti smagus vasaros nuotykis ir neapsunkinti tėvų. Svarbiausia, nesirinkite stovyklos vien tik lygindami kainas. Yra kur kas svarbesnių dalykų nei kainų skirtumas!

Pas mus įprasta stovyklas laikyti tik smagiu užsiėmimu vasaros atostogų metu. Specialistų teigimu, renkantis stovyklą reiktų atkreipti dėmesį į jos turinį, kad atostogos būtų ne tik smagus laisvalaikio praleidimas, bet ir malonus žinių įtvirtinimas. Nors yra žmonių, manančių, kad ugdymas baigiasi su pamokomis ar paskaitomis, tačiau geriausiai galvoje lieka dalykai, išmokti bei patirti neįprastose aplinkybėse.

Kaip išsirinkti stovyklą?
  1. STOVYKLOS TURINYS. Jei jau pasiryžote vaikus išleisti į stovyklą, visų pirma nuspręskite (kartu su vaikais) kokius lūkesčius keliate stovyklai. Norite, kad vaikai pailsėtų nuo mokyklos pasyvesniame režime ar naudingos veiklos: sporto, meno būrelių, žinių gilinimo, įsitraukimo į naujas veiklas ar pomėgius.

    Reikėtų nebijoti paklausti, kokios veiklos dalyviams bus siūlomos, kokiomis vertybėmis ir principais remiantis programa sudaroma, kad nuvykus į stovyklą netektų nustebti ir savęs klausti: „Kur aš papuoliau?“ Nors vasara asocijuojasi su nerūpestingumu ir pramogoms skirtu laiku – stovyklų, kuriose siūloma ugdyti tam tikras charakterio savybes, gebėjimus ar suteikti žinių, – nevertėtų atmesti kaip „pernelyg sudėtingų ar intelektualių“. Neformalaus ugdymosi procesas, įvilktas į žaidybinį, patyrimų rūbą, gali tapti puikia priemone žadinant jauno žmogaus smalsumą, domėjimąsi supančiu pasauliu

  2. STOVYKLOS SAUGUMAS. Atkreipkite dėmesį, ar gerai organizuotas ir užtikrintas vaikų saugumas, ar yra atskiros stovyklos pagal amžiaus grupes ir vaikų interesus, kaip organizuojamas ir koks bus vaikų maitinimas, ar vaikams ištroškus ir paprašius jie galės gauti vandens (gerai organizuotose stovyklose visada yra įrengta vieta, kad vaikai galėtų atsigerti), ar vietos, kuriose bus vykdomos veiklos yra tam pritaikytos.

  3. VIETA IR APLINKA. Įvertinkite ar patogu bus nuvežti / atvežti vaikus, ar galima užtikrinti tokioje aplinkoje vaikų saugumą, ar vieta ir aplinka yra pritaikyta vaikams, ar stovyklos vieta saugi ir švari. Vienos stovyklos neretai vargiai gali užtikrinti patogias gyvenimo sąlygas (apgyvendina vaikus kiauruose dulkėtuose ir pelėsio apimtuose mediniuose nameliuose, menančius dar sovietmetį), kitos siūlo atnaujintas, patogias, šiuolaikinius stnadartus atitinkančias patalpas.

  4. PROGRAMA IR REŽIMAS. Tai stuburas, ant kurio laikosi visas stovyklos veiklų organizavimas ir vaikų užimtumas. Visos stovyklos privalo turėti patvirtintą stovyklos programą ir dienotvarkę, kuri visada turi būti prieinama visiems stovyklos dalyviams ir pagal galimybes jos visuomet turi būti laikomasi. Aišku, jei dalis veiklų vykdomos atvirame ore, supraskime ir stovyklų organizatorius. Keičiasi oras, keičiasi veiklos. Keičiasi veiklos, keičiasi dienotvarkė ir programa. Bet kokiu atveju svarbu, kad tai būtų suplanuota iš anksto. Dar galite pasidomėti, ar stovyklos dalyvių tėvams yra sudarytos sąlygos kiekvieną dieną turėti galimybę susipažinti su vaikų veikla stovykloje. Galbūt tam yra skirta Facebook paskyrą, gal siunčiami trumpi dienos video vaizdai ar nuotraukos su veiklų aprašymu.

Kokia yra gera stovykla?

Aukštos kokybės vasaros stovykloje vaikai dirbs kartu, varžysis ir mokysis vieni iš kitų - ir tuo pačiu metu puikiai praleis laiką.

Kiekvienas iš šių ką tik paminėtų elementų gali lengvai sustiprinti bet kokius vaikų santykius. Santykiai stovykloje gali lengvai aplenkti tuos, kurie susiklosto vaikams tiesiog einant kartu į mokyklą, matant vienas kitą toje pačioje klasėje, per pietus ir pan. Jau nekalbant apie tai, kad stovykloje daugelis vaikų pirmą kartą pajunta nepriklausomybę.

Geriausiose vasaros stovyklose sudaromos sąlygos būti savarankiškiems, vaikai yra įgalinami - jiems ugdomas tikėjimas savimi, savo jėgomis, tuo pat metu derinant smagią patirtį ir galimybes susirasti naujų draugų.

VAIKŲ STOVYKLA "SVAJONĖ"

Stovykloje "Svajonė" stengiamės derinti visus gerų stovyklų elementus. Didžiausias dėmesys yra stovyklautojui - mūsų tikslas yra ne tik gerai praleistas laikas, bet ir žmogiškųjų įgūdžių diegimas, asmens savarankiškumo ir nepriklausomumo ugdymas. Stovyklos programoje per žaidimus yra pateikiamas ir edukacinis turinys - pradedant nuo tiesiog žinių plėtimo apie kitas šalis, istoriją, mokslą, tiek "minkštųjų įgūdžių" lavinimui - viešajam kalbėjimui, darbui komandoje, kūrybiškam iššūkių sprendimui ir taip toliau. Mokymasis vyks tuo pačiu metu smagiai leidžiant laiką.

Stovyklos programa kurta ilgai ir atsakingai. Vadovai, turintys ilgą stovyklavimo, darbo stovykloje ir pedagoginę patirtį kruopščiai ruošė smagią pamainų programą. Joje kiekviena diena yra lyg atskira maža istorija - turime iššūkį, kuriam įveikti reikia pasiruošti. Kaip kiekvienoje istorijoje, veikėjai patiria kelionę: pradedame viename taške, o tuomet, įveikę pasitaikiusias kliūtis, kažko įšmokę ir patobulėję patenka į aukštesnį tašką. Visos dienos turės savo temą, o diena bus pilna labai smagių žaidimų, veiklų, renginių ir siurprizų.

Norime ne tik vaikams suteikti pramogą ir švietimą, bet ir kurti glaudžią bendruomenę. Visos veiklos nukreiptos į komandiškumą, atsakomybės už save ir kitą ugdymą. Taip pat, siekiame, kad stovykla ir jos stovyklautojai bendrai kurtų savas tradicijas, kad kasmet norėtųsi grįžti pas sutiktus naujus draugus.

Stovykla įkurta jaukioje atokioje gamtos vietovėje. Stovyklos nameliai yra vos kelerių metų senumo, todėl stovyklautojams garantuojamas visiškas komfortas: jaukūs paprasti kambariai, tvarkingi, privatumą garantuojantys tualetai ir dušai, nauja įranga.

Daugiau informacijos apie mūsų stovykla skaitykite mūsų svetainėje.

Maloniai kviečiame atostogauti stovykloje "Svajonė"!

Vasaros stovykla. Vaikai prie laužo. Istorijos prie laužo. Stovyklavietė. Laužavietė. Vaikų stovykla
Vasaros stovykla. Vaikai prie laužo. Istorijos prie laužo. Stovyklavietė. Laužavietė. Vaikų stovykla
Besibaigiant mokslo metams ne vienoje šeimoje kyla diskusijos apie vaikų veiklas vasarą. Susiplanavus visos šeimos atostogas, svarstoma, ką jų atžalos veiks vasarą, ypač jei jie lieka mieste, asfalto ir betono džiunglėse kol tėvai dirba.
Vaikams visada gera pailsėti pas giminaičius kaime, išvykti į kitą miestą ar net užsienį. Jei yra galimybių, daugelis tėvų pagalvoja ir apie vasaros stovyklas. Dažnai kyla klausimai: kaip išsirinkti stovyklą? Kokia stovykla yra geriausia?

Sekite mus